Ubezpieczenie biur rachunkowych – czemu jest takie ważne?

Biura rachunkowe pełną ważną funkcję w zapewnieniu fachowego i solidnego prowadzenia księgowości dla firm. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wraz z tą odpowiedzialnością, występuje także spore ryzyko popełnienia błędów. Jak można przypuszczać, wszelkie nieprawidłowości mogą skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi dla klientów. Właśnie z tego względu obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla biur rachunkowych jest aż tak ogromnie ważną częścią ich codziennej działalności.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest dla biur rachunkowych aż tak istotne i konieczne?

Ubezpieczenie biur rachunkowych jest obowiązkowe i muszą go posiadać wszystkie podmioty świadczące usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych

Ubezpieczenie biur rachunkowych jest obowiązkowe i muszą go posiadać wszystkie podmioty świadczące usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zakres polisy w zależności od wybranej agencji i jej oferty może obejmować zarówno szkody majątkowe klientów, jak i uszkodzenia budynków, do których doszło w trakcie wykonywania czynności zawodowych. Warto wspomnieć, że obowiązek posiadania polisy OC biura rachunkowego reguluje Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku. Polisa OC to kluczowy element działania każdego biura rachunkowego. Każdy może popełnić błąd, dotyczy to nawet doświadczonych i najlepszych na rynku księgowych. W razie wystąpienia pomyłki czy też niedopełnienia na czas swoich obowiązków należy liczyć się z niezwykle kosztownymi skutkami dla klienta. Właśnie przed takimi sytuacjami ochrania tego typu polisa. Co ważne, można ją z łatwością dostosować do indywidualnego charakteru prowadzonej działalności. Jeśli rozliczasz podatki osób o przeciętnych dochodach, w zupełności wystarczająca okaże się minimalna proponowana przez zakład ubezpieczeń suma gwarancyjna. W przypadku obsługiwania dużych przedsiębiorstw możesz zdecydować się na wyższą sumę gwarancyjną, która zapewni Ci spokój i poczucie bezpieczeństwa. Ubezpieczenie biur rachunkowych jest zatem swego rodzaju poduszką bezpieczeństwa, zapewniającą stabilizację finansową. W razie zaniedbania czy pomyłki, wszelkie koszty związane ze szkodą pokrywa wykupiona polisa. Zakład ubezpieczeń zajmuje się też całą procedurą wyjaśniającą.

Jakie czynności obejmuje ubezpieczenie biur rachunkowych?

Wykupiona dla biura rachunkowego polisa obejmuje:

  • błędy podczas sporządzania sprawozdań finansowych,
  • błędy popełniane w trakcie wykonywania wyceny aktywów oraz pasywów, jak i te, do których doszło w ustalaniu wyniku finansowego,
  • okresowe weryfikacje rzeczywistego stanu aktywów oraz pasywów firmy,
  • odpowiedzialność za prawidłowe przechowywanie dowodów księgowych czy innych dokumentów,
  • ochronę dotyczącą schematów MDR, złego przeliczenia waluty, grzywien i kar administracyjnych nakładanych przez KAS (Krajowa Administracja Skarbowa).

Ubezpieczenie biur rachunkowych jest obowiązkowe i muszą go posiadać wszystkie podmioty świadczące usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych

Niektórych zdarzeń ochrona nie obejmuje, a mowa tutaj np. o błędach związanych z obliczeniem wynagrodzeń, dofinansowań składek ZUZ czy US. Ubezpieczenie biur rachunkowych nie dotyczy często doradztwa podatkowego czy błędów w przetwarzaniu danych osobowych. Polisa nie uwzględnia też szkód wyrządzonych bliskim członkom rodziny. Aby rozszerzyć zakres ochrony, można zdecydować się na wykupienie dodatkowych ubezpieczeń dobrowolnych.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie OC dla biura rachunkowego?

Chcąc wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest cena polisy. Ponadto należy zastanowić się, jakie dodatki rozszerzające ubezpieczenie OC mogą okazać się dla Ciebie korzystne. Trzeba też zweryfikować OWU ubezpieczenia, a więc wyłączenie odpowiedzialności. Nie bez znaczenia są opinie klientów, które skorzystały z oferty zakładu ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest niezmiernie ważnym elementem, który zapewnia ochronę przedsiębiorcom wykonującym działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.