Ubezpieczenie OC biura rachunkowego – czym jest i jak z niej korzystać?

Praca osoby pracującej w biurze rachunkowym nie należy do najłatwiejszych. Jest ona bardzo wymagająca, trudna i wbrew pozorom niezwykle stresująca. W końcu od profesjonalizmu, skupienia oraz wiedzy księgowego zależne są finanse klientów i ich powodzenie w biznesie. Sytuacji nie polepsza przy tym ulegające ciągłym zmianom prawo podatkowe. Wszelkiego typu tarcze antyinflacyjne czy innego rodzaju doprowadziły ostatnimi czasy do sporego chaosu prawnego. Na szczęście biura rachunkowe mają obowiązek zawierania umów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu, w sytuacji popełnienia istotnych błędów w rozliczeniach klientów, kiedy ci zdecydują się do pociągnięcia księgowego do odpowiedzialności, ubezpieczenie OC biura rachunkowego pokryje wszelkie straty. Czym jest zatem ubezpieczenie OC biura rachunkowego i jak z niego korzystać?

Ubezpieczenie OC biura rachunkowego – co to takiego?

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC dla biura rachunkowego spoczywa wyłącznie na osobach zajmujących się prowadzeniem ksiąg rachunkowych w formie usług. Ochrona taka obejmuje szkody wyrządzone w związku z charakterem prowadzonej działalności. Bez względu na to, czy powstały one na skutek celowego działania, czy też zaniechania. 

Obowiązek ubezpieczenia OC dla biur rachunkowych powstaje nie później aniżeli w chwili poprzedzającej rozpoczęcie prowadzenia usługowego ksiąg. Osoba będąca właścicielem firmy zobligowana jest wówczas do zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Z jakich względów biuro rachunkowe musi mieć OC? Po pierwsze ochroni ono właściciela przed odpowiedzialnością cywilną mającą związek ze szkodami będącymi wynikiem prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ryzyko popełnienia błędów skutkujących poważnymi konsekwencjami natury finansowej jest bowiem w tej sytuacji bardzo wysokie. W grę wchodzi bardzo dużo obliczeń, a pomyłki zdarzają się nawet najlepszym księgowym.

OC biura rachunkowego – jak z niego korzystać?

Na takie pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Jest to związane z tym, że biuro rachunkowe można ubezpieczyć w różnych firmach ubezpieczeniowych. Z kolei każde z takich towarzystw ubezpieczeniowych ma swoje procedury. Pomimo tego wiele elementów będzie się powtarzać, co jest związane z obowiązkiem ustawowym. Przedsiębiorca zajmujący się prowadzeniem biura rachunkowego musi pamiętać, że każda ze spraw doprowadzić może do odpowiedzialności cywilnej. Dlatego też musi być przezorny i czujny. Istotne jest, aby dokładnie gromadzić wszelaką dokumentację związaną ze sprawą konkretnego klienta.

Szkodę powinno się zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego niezwłocznie po powzięciu informacji na temat jej powstania. Trzeba założyć, że szkoda powstaje w chwili otrzymania przez biuro rachunkowego roszczeń od klienta. Nie chodzi tutaj jednak tylko o chwilę wpłynięcia do sądu pozwu czy też ogłoszenia prawomocnego wyroku nakazującego księgowemu wypłacenie odszkodowania. Jako przekazanie roszczeń powinno być traktowane każdorazowe zasygnalizowanie przez klienta, nie tylko pisemne, ale też telefoniczne i mailowe. Zgłaszając szkodę biuro rachunkowe, musi przekazać do ubezpieczyciela poniższe informacje:

  • umowę ubezpieczenia OC
  • umowę o prowadzeniu ksiąg rachunkowych zawartą z klientem
  • dowody będące potwierdzeniem wysokości powstałych szkód
  • miejsce powstania szkód
  • pismo z opisem zdarzenia i stanowiskiem biura rachunkowego odnośnie do zasadności roszczeń, opisem błędów popełnionych przez biuro i miejscem oraz czasem ich powstania
  • pismo z żądaniami klienta.